Зволожувач

Зволожувач

До зволожуючих інгредієнтів відносяться всі речовини, здатні підвищувати гідратацію рогового шару, незалежно від того, як вони це роблять.

Шкіра є багатоступінчастою системою захисту організму від зневоднення. У створенні водонепроникної оболонки беруть участь усі шкірні шари. Гіподерма та дерма – це водні резервуари. Що стосується епідермісу, то в ньому немає кровоносних судин, які б постачали його водою, тому його гідратація залежить як від кількості води, що надходить з дерми, так і від швидкості її випаровування через роговий шар. У самому роговому шарі вміст води дуже низький порівняно з іншими тканинами – приблизно 15%. При цьому більша частина води знаходиться в корнеоцитах у зв'язаному з кератином стані, у той час як у міжклітинному просторі, заповненому ліпідами води дуже мало. Вода надає корнеоцитам еластичність та пластичність. Якщо випаровування води через роговий шар припиняється (наприклад, якщо на шкірі знаходиться поліетиленова плівка), спостерігається набухання корнеоцитів внаслідок гіпергідратації рогового шару. Якщо ж випаровування води через роговий шар з якихось причин підвищується, то роговий шар зневоднюється, що призводить до його розтріскування та виникнення неприємних відчуттів, таких як свербіж та почуття стягнутості.

Зверху роговий шар покритий захисним шаром, що є сумішшю поту і шкірного сала, - гідроліпідною мантією (син.: кислотна мантія, мантія Маркіоніні). На відміну від високоорганізованого ліпідного бар'єру кислотна мантія аморфна. У ході очищення шкіри вона видаляється, але потім відновлюється.

Компоненти натурального зволожуючого фактора шкіри

(Natural moisturizing factor, NMF)

Це група низькомолекулярних гігроскопічних речовин, присутніх лише у роговому шарі шкіри. NMF майже наполовину складається з вільних амінокислот (40-48%) та їх метаболітів, головним з яких є сіль глутамінової кислоти – піроглутамат натрію, або Na-PCA (10-12%). До складу NMF також входять мінерали - натрій, калій, магній, кальцій та фосфати (18,5%), солі молочної кислоти (12%), сечовина (5-7%), глюкозамін/креатинін (1,5%), а також гліцерин, комплекси цукрів, органічних кислот та пептидів (усі разом близько 8,5%).

Будучи невеликими, ці сполуки вільно проникають у роговий шар і в ньому акумулюються (як би «застрягають»). Кожна така молекула пов'язує одну чи кілька молекул води. Їхня присутність у роговому шарі забезпечує не дуже інтенсивний, зате тривалий ефект зволоження.

Полімерні речовини

Ці сполуки є основою гелів. Використовуються як природні (наприклад, полісахариди, такі як гіалуронова кислота, хітозан, алое гель, камеді, а також білки, такі як гідролізат колагену, еластину, рослинні протеїни тощо), так і синтетичні (поліетиленгліколі) полімерні речовини.

На відміну від маленьких молекул NMF, ці сполуки здатні зв'язувати та утримувати тисячі молекул води, але виключно на поверхні шкіри. Через свої розміри вони не можуть проникнути всередину рогового шару. Нанесені на шкіру у складі косметичних засобів, полімерні ланцюги переплітаються і формують подібність вологого компресу. Зволоження інтенсивне, але короткочасне, оскільки вода (якщо не вжити спеціальних заходів) швидко випарується. Висохлі полімерні ланцюги починають стискатися і тягнуть за собою поверхню шкіри – виникає не комфортне відчуття стягнутості та сухості. Щоб цього уникнути, необхідно дотримуватись кількох простих правил, а саме не використовувати чисті гелі:

1) у разі себодефіцитної шкіри;

2) у суху, вітряну, морозну погоду.

Вазелін, мінеральна олія, тваринні жири, силіконові олії

Ці гідрофобні речовини формують на шкірі шар на кшталт шкірного сала. Він має водовідштовхувальні властивості, тобто. не пропускає воду зовні та не дає воді випаруватися зсередини. Зволоження відбувається внаслідок скупчення води всередині рогового шару - це та вода, яка мала випаруватися, але через оклюзії не змогла цього зробити. Про те, гідрофобна плівка перекриває трансепідермальний потік води. Роговий шар зволожується "зсередини" - тією водою, яка в шкірі була, а не привнесеною ззовні. Поки гідрофобна плівка лежить на шкірі, гідратацію рогового шару підвищено. Після того, як її змивають, рівень гідратації швидко повертається до вихідного значення.

Препарати з оклюзійною дією рекомендовані для людей з недостатньою секрецією шкірного сала, а також для тих, у кого бар'єрні структури рогового шару ослаблені або пошкоджені, наприклад, внаслідок захворювання (атопічний дерматит, псоріаз, діабет) або травми (у тому числі після пілінгу) .

Ліпіди, що входять до складу міжклітинних бар'єрних структур рогового шару

До них належать цераміди, холестерин, вільні жирні кислоти. Їх оперативна подача шкірі за допомогою місцевих аплікацій допоможе швидше зміцнити та відновити бар'єр, порушений внаслідок дефіциту цих речовин у шкірі (через захворювання або нераціональне харчування) або після пошкодження рогового шару (пілінг, мезотерапія, механічна травма).

У міру відновлення власних водозберігаючих та водорегулюючих бар'єрних структур рівень гідратації рогового шару відновлюється. Таким чином відбувається природне зволоження, яке слід розуміти як повернення рівня гідратації до норми.

Популярні інгредієнти в цій категорії (функції):

Рівень безпеки
EWG
Назва інгредієнта
Безпечно
1
1
Цілком безпечно
1
1

Пантенол (Вітамін В5)

Безпечно
1
1

Гіалуронова кислота

Цілком безпечно
1
1
Цілком безпечно
1
1

Ніацинамід (вітамін В3)

Безпечно
2
2
Безпечно
1
1
Цілком безпечно
1-4
1-4

AHA кислоти

Цілком безпечно
1
1
betaine

# CAS Номер: 107-43-7

Цілком безпечно
1
1

Центелла азіатськa

Цілком безпечно
1
1

Гіалуронова кислота

Цілком безпечно
1
1
trehalose

# CAS Номер: 99-20-7

Безпечно
1
1
sorbitol

# CAS Номер: 50-70-4

Безпечно
1
1

Гіалуронова кислота

Цілком безпечно
3
3
Цілком безпечно
1
1
glucose

# CAS Номер: 50-99-7

Допустимо
1-3
1-3

Алое

Безпечно
1
1

Силікони