ПАР/очищення

ПАР/очищення

Будь-яка рідина має поверхневий натяг. Поверхневий натяг виникає через наявність сил тяжіння між молекулами рідини і змушує рідину поводитися так, якби її поверхня була покрита еластичною мембраною. Зокрема, завдяки поверхневому натягу рідини можуть утворювати краплі.

Речовини, здатні змінювати поверхневий натяг рідин, називають поверхнево-активними. У спрощеному вигляді в молі кулі ПАР є дві частини:

1) гідрофільна («любляча воду») - зазвичай це сіль або гідроксильна група;

2) гідрофобна («боящася води») - який-небудь вуглеводень, наприклад жирна кислота.

Молекули ПАР, як правило, мають витягнуту форму з різними полюсами, які дивляться в різні боки - гідрофільний полюс звернений до води, гідрофобний, відповідно, у бік масляної фази. Займаючи прикордонне положення між двома рідинами, що не змішуються, ПАР формують шар навколо крапель дисперсної фази і тим самим предохраняют їх від злиття один з одним.

У воді (у разі відсутності масляної фази) ПАР спонтанно збираються в групи і утворюють міцели, в яких молекули орієнтовані таким чином, що їх гідрофобні хвости зібрані разом, а гідрофільні голови звернені у водне середовище. Від середнього розміру міцел, який визначається структурою ПАР, залежать такі властивості, як миюча здатність та піноутворення.

ПАР застосовують як емульгатори, детергенти, піноутворювачі, кондиціонуючі добавки, речовини, що покращують змочування. Детергенти і емульгатори діють за тим самим принципом, але кінцевий результат відрізняється. Молекула детергенту зазвичай має коротший ліпофільний ланцюжок, завдяки чому детергенти дуже добре розчиняються у воді з формуванням дрібних міцел. Вони утворюють гарну піну і ефективно видаляють масляні плівки з поверхонь, включаючи поверхню шкіри та волосся. Емульгатори зазвичай гірше розчиняються у воді, і замість утворювати піну, допомагають диспергувати жирові компоненти у водному розчині і забезпечувати стабільні емульсії.

ПАР - це велика група різноманітних з хімічної точки зору з'єднань. За наявністю чи відсутністю заряду на молекулі ПАР поділяють на:

1) аніонні (що мають негативний заряд);

2) катіонні (мають позитивний заряд);

3) неіонні (що не мають заряду);

4) амфотерні (мають позитивний та негативний заряд).

Популярні інгредієнти в цій категорії (функції):

Рівень безпеки
EWG
Назва інгредієнта
Допустимо
3
3
Допустимо
3
3
Цілком безпечно
2
2
Допустимо
3
3

Олії

Цілком безпечно
1
1
coco-glucoside

# CAS Номер: 141464-42-8

Допустимо
3
3
Допустимо
1-4
1-4
Безпечно
1
1
Допустимо
3
3

Силікони

Допустимо
3
3
Допустимо
1-3
1-3
Допустимо
3
3
Безпечно
1
1
Безпечно
1
1