Все про ніацинамід (Вітамін B3) в догляді за шкірою

Все про ніацинамід (Вітамін B3) в догляді за шкірою

Все про ніацинамід (Вітамін B3) в догляді за шкірою

Що таке ніацинамід?

Все про ніацинамід (Вітамін B3) в догляді за шкірою

Ніацинамід (3-піридинкарбоксамід, нікотинамід) - це фізіологічно активна форма вітаміну B3 (ніацин, нікотинова кислота, вітамін РР), одна з найбільш досліджених речовин, яка тільки відома в косметології. Ніацинамід входить практично до першої п'ятірки важливих інгредієнтів для шкіри, незалежно від її стану - суха, жирна, з акне, старіюча. Безпечний космецевтичний інгредієнт, що не подразнює, в косметиці виступає в різних ролях – як вітамінний антиоксидант, речовина, що знімає подразнення, захисний агент і регулятор клітинного метаболізму.

М'який косметичний інгредієнт з великою кількістю переваг у покращенні зовнішнього вигляду зрілої, фотопошкодженої та проблемної шкіри. Використання Ніацинаміду покращує загальний вигляд шкіри при пігментації, загальних дефектах шкіри, запаленнях, проблемній шкірі, пом'якшує та вирівнює шкіру зі зморшками. Стимулює синтез колагену та продукує цераміди. У косметиці використовуються похідні Ніацинаміду - ніацинамід саліцилат, ніацинамід лактат, ніацинамід гідроксибензоат та ін.

Не плутайте ніацинамід з ніацином, NADH, нікотинамід рибозидом, інозитолу нікотинатом або L-триптофаном.

Переваги ніацинаміду для шкіри

Все про ніацинамід (Вітамін B3) в догляді за шкірою

Існує чимало досліджень, що доводять його позитивний вплив на шкіру, з яких загалом можна виділити такі переваги: 

Протизапальні властивості 

Ніацинамід знижує сухість та чутливість шкіри з розацеа, атопічним дерматитом.

Клінічні ознаки та симптоми розацеа включають підвищену сухість шкіри обличчя, почервоніння та чутливість. У принаймні двох дослідженнях було показано, що зволожуючі креми, що містять нікотинамід, покращують бар’єрну функцію шкіри у пацієнтів із розацеа, що призводить до зменшення реакції на подразники, включаючи засоби для чищення та косметику. Він також може заспокоїти роздратування, викликане сильними ексфоліантами, такими як ретинол або гліколева кислота, які видаляють мертві клітини з поверхні шкіри.

Ніацинамід полегшує перебіг захворювання атопічного дерматиту, сприяє поліпшенню захисної функції шкіри і знижує запалення. Ніацинамід для місцевого застосування, як м’який інгредієнт для догляду за шкірою, має дуже мало побічних ефектів, а подразнення шкіри після використання виникає рідко, що означає, що він є чудовим вибором для людей із чутливою шкірою.

Покращує бар'єрну функцію шкіри (зволоження шкіри)

Ніацинамід зміцнює бар’єрну функцію шкіри, що робить його особливо корисним для шкіри, схильної до зневоднення, ніацинамід зменшує транс-епідермальну втрату води з епідермісу та збільшує вміст ліпідів (керамідів) і білків, які містяться в бар’єрному шарі шкіри.

Він допомагає затримувати вологу та запобігає проникненню забруднювачам або іншим потенційним подразникам.

Регулює вироблення себуму та сприяє лікуванню акне

Ніацинамід може допомогти регулювати та стабілізувати вироблення себуму в шкірі, зменшуючи жирний блиск. Цей ефект відноситься до відновлення міцності шкірного бар’єру і сальних залоз у шкірі, які виробляють жир. 

Дослідження прийшли до висновку, що протизапальні властивості нікотинаміду могли сприяти його успішному лікуванню прищів.

Ніацинамід надає потужну протизапальну дію на шкіру із середнім ступенем акне, ефект порівнюється із застосуванням антибіотиків кліндаміцину та еритроміцину. 

Дослідження показують, що концентрація 2% (або вище) є дуже ефективною для швидшого зникнення червоних плям. Червоні плями – це червоні сліди, що залишилися після прориву. Тому продукти, що містять ніацинамід, є чудовим вибором для тих, у кого шкіра, схильна до акне.

Усунення гіперпігментації

Ніацинамід схвалений дерматологами для освітлення тону шкіри. Деякі дослідження показують, що формули догляду за шкірою з 5% ніацинамідом також можуть допомогти освітлити темні плями.

Проблеми пігментації виникають через надлишок меланіну (шкірного пігменту), який відображається на поверхні шкіри. 

Цей компонент може виправити навіть нерівний тон шкіри і пом'якшити шрами постакне і червоні сліди після пошкоджень, відомі як постзапальні гіперпігментації, блокуючи переміщення меланіну до кератиноцитів. Похідне вітаміну B3 допомагає буквально стерти сліди гіперпігментації на шкірі, відродити здоровий тонус шкіри та покращити текстуру.

Сприяє зменшенню зморшок

Нікотинамід служить попередником нікотинамідаденіндинуклеотиду (NAD) і нікотинамідаденіндинуклеотидфосфату (NADP), які є коферментами (полегшувачами ферментативних реакцій), необхідними для багатьох метаболічних шляхів. Ці коферменти відіграють важливу роль у метаболізмі глюкози, виробництві клітинної енергії та синтезі ліпідів. Рівні НАДН/НАДФН знижуються з віком, і місцевий нікотинамід зупиняє це зниження.

Діє як антиоксидант

Ультрафіолетове випромінювання (УФ) є основним фактором ризику розвитку раку шкіри. Механізми, за допомогою яких УФ призводить до раку, є складними, включаючи пряме пошкодження ДНК і вплив на імунну систему. Показано, що нікотинамід посилює відновлення прямих та окислювальних пошкоджень ДНК у кератиноцитах і шкірі людини. Він має потенціал запобігати пригніченню імунітету, спричиненому УФ-випромінюванням.

При місцевому застосуванні ніацинамід перетворюється на нікотинамідаденіндинуклеотид (NAD), який має потужні антиоксидантні властивості, що борються з вільними радикалами. Це має вирішальне значення для здоров’я шкіри, оскільки пошкодження ДНК може відбуватися непомітно у відповідь на низку повсякденних стресів, включаючи забруднення навколишнього середовища та вплив ультрафіолетового (УФ) випромінювання. Збільшуючи кількість НАД, ніацинамід зменшує окисне пошкодження клітин шкіри.


Наукові дослідження

Все про ніацинамід (Вітамін B3) в догляді за шкірою

1) Дослідження підтверджують, що ніацинамід є ефективним у боротьбі з багатьма проблемами шкіри. За умови достатньої біодоступності ніацинамід залежно від концентрації має протисвербіжну, протимікробну, вазоактивну, фотозахисну, себостатичну та освітлюючу дію згідно дослідженню 2014р. Johannes Wohlrab та Daniela Kreft (1). 

Контроль виділення шкірного себуму є метою багатьох безрецептурних засобів для догляду за шкірою; однак більшість доступних на даний момент продуктів функціонують шляхом поглинання шкірного себуму з обличчя, а не контролювання його вироблення.

2) В дослiдженнi від 2006 р. (2) вчені Zoe Diana Draelos, Akira Matsubara, Kenneth Smiles продемонстрували вплив місцевого 2% ніацинаміду на швидкість виділення шкірного себуму (SER) та звичайний рівнень себуму (CSL) в різних популяціях.

Окремі клінічні випробування були проведені в Японії та США для оцінки ефекту місцевого застосування 2% ніацинаміду в різних етнічних групах. У подвійному сліпому плацебо-контрольованому порівнянні між двома незалежними збалансованими групами було залучено загалом 100 японців. П’ятдесят суб’єктів застосовували 2% зволожуючий крем з ніацинамідом на обличчі протягом 4 тижнів, а 50 суб’єктів використовували зволожуючий крем плацебо протягом 4 тижнів, при цьому вимірювання швидкості виділення шкірного себуму (SER) проводилися на початковому етапі, на 2-му та 4-му тижнях. Крім того, 30 суб’єктів європеоїдної раси брали участь у рандомізованому дослідженні з розділеним обличчям протягом 6 тижнів із SER та звичайним рівнем шкірного себуму (CSL), виміряним на початку, на 3-му та 6-му тижнях.

Результати японського дослідження показали, що SER у двох групах не відрізнявся суттєво на початковому рівні, але група, яка отримувала 2% ніацинамід, продемонструвала значне зниження SER після 2 і 4 тижнів застосування. У кавказькому дослідженні результати були дещо іншими. Після 6 тижнів лікування CSL значно знизився, але SER істотно не знизився.

Отже локальне застосування 2% ніацинаміду може бути ефективним для зниження швидкості виділення шкірного себуму (SER) у японців і звичайного рівня себуму (CSL) у європеоїдних осіб.

3) Нікотинамід — це вітамін із потужними протизапальними властивостями, який може запропонувати потенційний варіант лікування вульгарних вугрів (акне), щоб усунути побічні ефекти та підвищення рівня резистентності до антибіотиків від сучасних методів лікування. В публікації від 2017р. (3) було узагальнено 10 досліджень, які відповідали критеріям пошуку. Шість із восьми досліджень із застосуванням місцевого нікотинаміду призвели до значного зменшення кількості вугрів порівняно з вихідним рівнем пацієнта або проведеними подібно до іншого стандартного лікування акне. Обидва дослідження з використанням пероральних добавок, що містять нікотинамід, призвели до значного зменшення кількості вугрів порівняно з початковим рівнем. Жодних серйозних побічних ефектів не було відзначено.

4) В дослідженні від 2021р (4) ніацинамід був перевірений у лікуванні захворювань шкіри, а саме: старіння, гіперпігментація, акне, псоріаз, свербіж, дерматит, грибкові інфекції, епідермальна мелазма, немеланомний рак шкіри тощо. Повідомлялося, що він має численні властивості, наприклад, протизапальні, антимікробні, антиоксидантні, протисвербіжні та протипухлинні властивості , що робить його ідеальним інгредієнтом для різноманітних шкірних терапій. Тривале використання ніацинаміду, незалежно від типу шкіри, відкриває шлях для нових клітин шкіри, роблячи шкіру здоровішою, яскравішою та зволоженою.

Ніацинамід має ряд позитивних властивостей у сфері дерматології. Нові підходи виправдані порівняно з поточними методами лікування, які могли б усунути вищезазначені недоліки та створити ефективну та стабільну систему. Отже, ніацинамід має потенціал стати окремим і продуктивним компонентом із широким майбутнім розмахом.

Гіперпігментація шкіри виникає в різних станах. Ніацинамід є можливим кандидатом серед засобів для освітлення шкіри.

5) В дослідженні від 2002р (5) виробництво меланіну вимірювали за допомогою аналізу очищеної грибної тирозинази, культивованих меланоцитів, моделі спільного культивування кератиноцитів/меланоцитів і моделі пігментованого реконструйованого епідермісу (PREP). Клінічні випробування включали 18 суб’єктів із гіперпігментацією, які використовували 5% зволожуючий крем з ніацинамідом і зволожувач-носій у поєднанні, а також 120 суб’єктів із засмагою для обличчя, яким було призначено два з трьох процедур: носій, сонцезахисний крем і 2% ніацинамід + сонцезахисний крем. Зміни гіперпігментації обличчя та кольору шкіри були об’єктивно кількісно визначені за допомогою комп’ютерного аналізу та візуальної оцінки цифрових зображень обличчя високої роздільної здатності.

В результаті дослідження ніацинамід не впливав на каталітичну активність тирозинази грибів або на меланогенез у культивованих меланоцитах. Однак ніацинамід пригнічував перенесення меланосом на 35-68% у моделі спільного культивування та зменшував пігментацію шкіри в моделі PREP. У клінічних дослідженнях ніацинамід значно зменшив гіперпігментацію та підвищив освітленість шкіри порівняно з монотерапією наповнювачем після 4 тижнів застосування.

В дослідженні дійшли висновків, що ніацинамід є ефективною речовиною для освітлення шкіри, яка діє шляхом інгібування переходу меланосом від меланоцитів до кератиноцитів.

Потенційні побічні ефекти та як їх уникнути

Побічні ефекти від використання ніацинаміду рідкісні, але можуть включати легке подразнення або поколювання при першому використанні. Зазвичай ці симптоми швидко проходять. У разі сильного подразнення рекомендується зменшити частоту застосування або вибрати продукт з нижчою концентрацією ніацинаміду.

Клінічні випробування підтверджують, що інгредієнти ніацинамід і ніацин не викликають значного подразнення шкіри, не є сенсибілізаторами шкіри або фотосенсибілізаторами, а також не є комедогенними.

На основі наявних даних експертна група CIR зробила висновок, що ніацинамід і ніацин безпечні в поточній практиці використання в косметичних продуктах.

Люди, які раніше мали алергію, можуть з більшою ймовірністю зіткнутися з алергічною реакцією. Це пов'язано з тим, що ніацинамид може змусити організм виділяти гістамін, який може спровокувати свербіж і почервоніння шкіри.

Правила використання та поєднання ніацинаміду у догляді за шкірою

Ніацинамід можна використовувати у формі сироваток, кремів чи тоніків. Рекомендована концентрація ніацинаміду для ефективного догляду становить від 2% до 10%. Цей інгредієнт можна комбінувати з більшістю інших косметичних інгредієнтів, включаючи ретиноїди та кислоти, але завжди важливо проводити тест на чутливість перед повноцінним застосуванням.

Вибираючи найкращу для вас концентрацію ніацинаміду, дотримуйтеся таких вказівок:

Менше 2%: це занадто мало. Ви можете не помітити переваги використання продукту;

Від 2% до 3%: контроль над виділенням жиру та прищами;

Від 3% до 6%: покращення тонусу, текстури та загального шкірного бар’єру, включаючи гіперпігментацію та тьмяну шкіру;

Вище 7%: це занадто високо і може призвести до подразнення, особливо якщо у вас чутлива шкіра.

Коли справа доходить до процентного співвідношення, ви також повинні пам’ятати, скільки ніацинамідних продуктів ви використовуєте під час своєї рутини. Використання занадто великої кількості складів, що містять ніацинамід, і їх шарування може спричинити тимчасове подразнення, включаючи почервоніння, чутливість, свербіж і печіння.

Ніацинамід сумісний з будь-якими засобами по догляду за шкірою, включаючи ті, що містять ретинол, пептиди, гіалуронову кислоту, AHA, BHA, вітамін C і всі типи антиоксидантів.

Антиоксиданти працюють ефективніше з іншими антиоксидантами. Якщо ви бачите у складі косметики крім ніацинаміду рослинні екстракти, ретинол, ресвератрол, глутатіон, супероксиддисмутазу та ін. знайте, що це добре відобразиться на шкірі. 

Популярні поєднання ніацинаміду:

Все про ніацинамід (Вітамін B3) в догляді за шкірою

1. Ніацинамід і вітамін С

Якщо пігментація та плями є вашою першочерговою проблемою, то ніацинамід і вітамін С є вашим поєднанням. Вітамін С має здатність освітлювати шкіру, пригнічуючи тирозиназу, фермент, необхідний для виробництва пігменту. З іншого боку, вважається, що ніацинамід перешкоджає перенесенню пігменту в клітинах. В результаті це поєднання може зменшити гіперпігментація та надати яскравіший колір обличчю.

2. Ніацинамід і Ретинол

І ніацинамід (вітамін В3), і ретинол (вітамін А) мають досвід у боротьбі з ознаками старіння, акне, гіперпігментацією та пошкодженням від сонця, що робить їх популярною комбінацією. Будь ласка, зверніть увагу, що ретинол є сильним інгредієнтом і може викликати подразнення, почервоніння та сухість шкіри, якщо його не використовувати належним чином. Однак, нанесення на нього ніацинаміду може зняти роздратування завдяки його зволожуючим властивостям.

3. Ніацинамід і Саліцилова кислота (BHA)

Ніацинамід + саліцилова кислота – це вдале поєднання в догляді за шкірою з акне. Саліцилова кислота найбільш відома своїми глибоко очисними властивостями та глибоко проникаючою дією, для очищення пор та відшарування омертвілих клітин. Антибактеріальні та протизапальні властивості саліцилової кислоти допомагають видалити пустули та папули. З іншого боку, ніацинамід допомагає зменшити запалення, регулювати вироблення шкірного сала, зменшити пори та прискорити природне зволоження шкіри. 

4. Ніацинамід і гіалуронова кислота

Ніацинамід + гіалуронова кислота надає шкірі гідратацію та зволоження. Гіалуронова кислота є чудовим зволожувачем, ніацинамід допомагає утримувати вологу. Таким чином, при нанесенні або нанесенні разом ви можете ефективно підтримувати захисну бар’єрну функцію шкіри та запобігти сухості, зневодненню або підвищеній жирності.

Підбірка засобів з ніацинамідом

На ринку представлено широкий вибір продуктів з ніацинамідом, включаючи сироватки, креми для обличчя та тоніки. При виборі продукту важливо звертати увагу на концентрацію ніацинаміду та присутність інших корисних інгредієнтів.

Anua Peach 77 Niacin Conditioning Milk Зміцнювальне молочко для обличчя з екстрактом персика 77%

2%

Axis-y Spot the Difference Blemish Treatment Засіб проти прищів 2%

2%

Beauty of Joseon Glow Serum: Propolis+Niacinamide Сироватка з прополісом та ніацинамідом

2%

Byoma moisturising gel cream

2%

Holifrog Grand Forming Amino Acid Moisture Cream Крем-Кушон з Амінокислотами

2%

IsNtree C-Niacin Toning Ampoule Тонізувальна сироватка в ампулі з вітаміном С

2%

Mary&May Niacinamide + Chaenomeles Sinensis Serum 2% Освітлювальна сироватка з ніацинамідом та хеномелесом

2%

Rejudicare Synergy Illumin Крем освітлюючий для обличчя

2%

Kaine Vita Drop Serum 3% Освітлювальна вітамінна сироватка для обличчя

3%

Ma:nyo - Galac Niacin 2.0 Essence Есенція посилена з галактомісисом і ніацинамідом 4%

4%

SVR Sebiaclear Active Gel Spots Blackheads Anti-Marks Intensive Cottecror Гель для усунення дефектів проблемної шкіри

4%

Acnemy Postzit Breakout Treatment Серум від постакне

5%

Acnemy Zitcontrol Крем для проблемної шкіри

5%

Alpha-H Vitamin B Serum with 5% Niacinamide Сироватка з вітаміном В

5%

Anua Peach 70% Niacin Serum 5% Освітлювальна сироватка з екстрактом персика 70%

5%

Blithe Targeted Blemish Serum Niacinamide 5.0 Освітлювальна сироватка для обличчя

5%

Celimax The Real Cica Niacinamide AC Calming Serum Заспокійлива сироватка з ніацинамідом 5%

5%

Cos de Baha Arbutin 5%+Niacinamide 5% Serum Сироватка проти пігментації з арбутином 5% і ніацинамідом 5%

5%

Dr. Barbara Sturm The Better B Niacinamide Serum Cироватка з ніацинамідом

5%

Drunk Elephant B-Goldi Bright Drops Краплі для сяяння шкіри

5%

Glossier Super Pure Niacinamide + Zinc Serum сироватка з ніацинамідом та цинком

5%

InstaNatural Niacinamide Vitamin B3 5% Serum Сироватка з ніацинамідом

5%

J’sDerma Vitanate VD Ampoule Сироватка освітлювальна з ніацинамідом

5%

JsDerma Vitanate Vita-3 Serum Серум для вирівнювання тону шкіри з ніацинамідом 5%

5%

Kiehl's Ultra Pure High Potency Serum 5.0% Niacinamide Сироватка з ніацинамідом

5%

Lalarecipe Yuzu Vita-C Ampoule Зволожуюча сироватка для обличчя з вітаміном С

5%

Manyo Galac Whitening Vita Serum Сироватка освітлювальна з галактомісисом і вітамінним комплексом 5%;

5%

Papa Recipe Niacinamide Zinc Serum Освітлювальна сироватка з ніацинамідом та цинком

5%

Paula's Choice Discoloration Repair Serum Сироватка проти пігментації з ніацинамідом і бакучіолом

5%

Purito Galacto Niacin 97 Power Essence Відновлювальна есенція для обличчя з екстрактом галактомісис

5%

Some By Mi Yuja Niacin Blemish Care Serum 5% Вирівнювальна тон сироватка

5%

SVR [B3] Ampoule Hydra Repairing Concentrate 5% Концентрат з вітаміном В3

5%

THE ELEMENTS Pore Refining Serum Очищувальна сироватка з ніацинамідом і цинком

5%

TRANSPARENT LAB Niacinamide Glow Cream Крем-гель для обличчя з ніацинамідом

5%

Trimay Niacinamide Melazero Vita Blanc Cream Крем з ніацинамідом і вітамінним комплексом

5%

JS DERMA Acnetrix Control AC Serum Сироватка з Ніацинамідом

8%

Allies Of Skin Prebiotic Niacinamide Pore Refining Booster 10% Сироватка для звуження пор з ніацинамідом

10%

Bielenda Skin Clinic Professional 10% Niacinamide Normalising Smoothing Face Serum Нормалізувальна та розгладжувальна сироватка

10%

Cos De Baha Acne Treatment Serum 10% Інтенсивна сироватка проти акне

10%

Cos De BAHA N Niacinamide 10% + Zinc 1% Serum Сироватка для обличчя з ніацинамідом

10%

Cosmedix Vitamin B Boosting Powder Пудра з Вітаміном В

10%

CUSKIN Dr.Solution Niacin 10% Vitamin C Ampoule Ампула з ніацинамідом 10% і вітаміном С

10%

DERMA FACTORY Niacin Tranexamic 13% Serum Освітлююча сироватка з нацинамідом 10% і транексамовою кислотою 3%

10%

Dermacol Niacinamide Serum Активна сироватка з ніацинамідом

10%

Geek & Gorgeous B-Bomb 10% Niacinamide Serum Сироватка для обличчя з ніацинамідом 10%

10%

Iossi Pro B3-shot Calm & Clarify Vitamin Treatment Сироватка для обличчя з ніацинамідом

10%

La Roche Posay Pure Niacinamide 10 Serum Чиста ніацинамідна сироватка

10%

Medik8 Clarity Peptides Serum Пептидна очищувальна сироватка

10%

Melumé Skinscience Water-free Niacinamide Galactomyces Serum Сироватка з галактоміцетами та ніацинамідом на безводній основі

10%

Paula's Choice 10% Niacinamide Booster Сироватка з ніацинамідом 10%

10%

PSA Visible Improvement Peptides & Niacinamide Serum Сироватка з ніацинамідом та пептидами

10%

The INKEY List 10% Niacinamide Serum Сироватка з ніацинамідом

10%

The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1% Сироватка з ніацинамідом і цинком

10%

Cosrx  The Niacinamide 15 Serum Сироватка для обличчя з ніацинамідом 15%

15%

Nacomi  Next Level Niacinamide 15% Сироватка для обличчя з 15% концентрацією ніацинаміду

15%

Cos De BAHA Niacinamide 20% Zinc 4% Pore Reducer Сироватка для обличчя з ніацинамідом і цинком

20%

DERMA FACTORY Niacinamide 20% Serum Заспокійлива сироватка для обличчя з ніацинамідом

20%

Isntree Hyper Niacinamide 20 Serum Сироватка з ніацинамідом 20%

20%

Nacomi Next Level Niacinamide 20% Точкова освітлювальна сироватка для обличчя з ніацинамідом

20%

Paula's Choice Clinical Niacinamide 20% Treatment Сироватка з 20% ніацинамідом

20%

SCINIC Skin Relief+ Niacinamide 20 Ampule Відновлююча ампула з ніацинамідом

20%

SKIN&LAB - Niacinamide Recovery Serum 20% Сироватка з ніацинамідом

20%

The Inkey List Excess Oil Solution 20% Niacinamide Serum Сироватка з ніацинамідом

20%

The Ordinary 100% Niacinamide Powder Сироватка для обличчя у вигляді порошку ніацинаміду

100%

DERMALOGICA AGE BRIGHT CLEARING SERUM

Glow Recipe Watermelon Glow Niacinamide Dew Drops Сироватка для обличчя з ніацинамідом

Q+A Niacinamide Facial Serum Сироватка з ніацинамідом

Medik8 Calmwise Colour Correct Крем-коректор від почервонінь, куперозу та розацеа


Джерела

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24993939/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16766489/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28220628/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34844552/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12100180/