Відновлення після кесаревого розтину: фізичні та емоційні аспекти реабілітації

Відновлення після кесаревого розтину: фізичні та емоційні аспекти реабілітації

В ідеалі, ви хотіли б почати прибирати і займатися фізичними вправами одразу після повернення з лікарні. Якщо вам робили кесарів розтин, ваша активність буде обмежена протягом перших кількох тижнів після операції. Ви повинні пам'ятати, що на вашому животі є рана, яка, якщо не доглядати за нею належним чином, може поширюватися, супроводжуючись болем і дискомфортом, тому живіт після кесаревого варто забезпечити належним доглядом.

Відновлення після кесаревого розтину: фізичні та емоційні аспекти реабілітації

Як піклуватися про себе в перші тижні після пологів?

Перші 6 тижнів після пологів вашим першочерговим завданням є відпочинок і відновлення після кесаревого:

  1. Відпочивайте якомога більше, особливо в перші кілька днів після пологів.
  2. Попросіть про допомогу – чоловіка, батьків, родичів, друзів. Як мама, ваша робота полягає в тому, щоб любити, годувати і піклуватися про свою дитину. Все інше може зробити хтось інший.
  3. Лягайте і вставайте з положення лежачи на боці – не створюйте зайвого навантаження на живіт.
  4. Через кілька днів після пологів можна починати виконувати дихальні вправи. Якщо ви не відчуваєте болю, спробуйте задіяти тазове дно і глибокі м'язи живота на видиху. Намагайтеся підтримувати своє тіло диханням під час таких дій, як вставання зі стільця, підняття дитини тощо.

Післяпологовий період після кесаревого розтину – чим він відрізняється від звичайного?

Відновлення після кесаревого розтину зазвичай триває довше, ніж після вагінальних пологів. Якщо у випадку природних пологів це в середньому 1-2 дні, то середній термін перебування в стаціонарі після кесаревого розтину становить близько 3-4 днів. Якщо і ви, і ваша дитина почуваєтеся добре, можливо, ви зможете повернутися додому раніше. Під час перебування в стаціонарі для зменшення неприємних відчуттів вам дадуть знеболюючі препарати (найчастіше це супозиторії, оскільки вони найменше впливають на склад молока матері, яка годує).

Після катетеризації пацієнту рекомендується якнайшвидше повернутися до самостійного руху, але робити це слід дуже обережно, розвантажуючи м’язи живота від роботи.

Численні дослідження також показали, що в порівнянні з немовлятами, народженими шляхом кесаревого розтину, діти, народжені шляхом кесаревого розтину, характеризуються меншим біорізноманіттям кишкової мікробіоти шлунково-кишкового тракту, яка значною мірою відповідає за імунну відповідь організму, тобто так званий імунітет.

Кесарів розтин і фізичні вправи. Чому так важлива фізична активність?

І вагітність, і кесарів розтин багато чого змінили у вашому тілі. Навіть якщо ви були активними під час вагітності, ви робили набагато легші вправи, ніж раніше. Тому повернення у форму буде процесом, а не одноденною зміною.

Вправи після кесаревого розтину сприятливо впливають на весь організм і допомагають позбутися багатьох дискомфортних відчуттів:

  1. Покращують фігуру і допомагають позбутися зайвої ваги.
  2. Зміцнюють тіло, що особливо важливо для живота і стегон.
  3. Сприятливо впливають на травну систему, усуваючи запори.
  4. Покращують роботу кишечника і сечовидільної системи.
  5. Прискорюють зникнення післяпологових набряків.
  6. Позитивно впливають на настрій та самопочуття.

Проконсультуйтеся з лікарем щодо фізичних вправ після кесаревого розтину. Якщо ви отримаєте від нього зелене світло, можете повертатися до активності. Однак робіть це систематично і повільно.

Література

1. Kim H., Sitarik AR., Woodcroft K., Johnson CC., Zoratti E., Birth Mode, Breastfeeding, Pet Exposure, and Antibiotic Use: Associations With the Gut Microbiome and Sensitization in Children. Curr Allergy Asthma Rep.; 2019

2. Горносталь, Ю. В. ФІЗИЧНА ТЕРАПІЯ ПІСЛЯ КЕСАРЕВОГО РОЗТИНУ. ББК 75.4 (0) 90к. я431 М 78 Молодь та олімпійський рух: Збірник тез доповідей XIV Міжнародної конференції молодих вчених, 19 травня 2021 року [Електронний ресурс].–К., 2021.–287 с. У збірнику представлені тези з актуальних питань: правові, організаційні, соціальні, екологічні та економічні, 182.

3. Паніна, А. Н. (2020). Особливості фізичної реабілітації жінок після кесаревого розтину. РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Раїса Чаланова–доктор медичних наук, професор кафедри медицини та фізичної терапії Херсонського державного університету за сумісництвом Антоніна Гурова–кандидат біологічних наук, доцент, завідувач кафедри.