Зубні пасти: на які інгредієнти слід звернути увагу у складі

Зубні пасти: на які інгредієнти слід звернути увагу у складі

Зубна емаль складається в основному з частково вуглекислої форми мінералу гідроксиапатиту фосфату кальцію, на який припадає близько 98% її складу. Незначна кількість колагеноподібного білка, залишків органічної матриці, мінералізованої під час розвитку зуба, також залишається в структурі емалі. Гідроксиапатит, з якого в основному складається емаль, присутній у формі кристалітів, які утворюють стрижні, орієнтовані під прямим кутом до поверхні. 

Як і всі мінерали фосфату кальцію, зубна емаль розчинна в кислоті. Велика кількість даних вказує на те, що зубний мінерал є високостабільним вище рівня рН приблизно 5,5, який називається «критичним рН», і що демінералізація зуба відбувається, коли рН падає нижче цього критичного рівня. 

Велика кількість клінічних та експериментальних доказів свідчить про те, що споживання ферментованих вуглеводів, особливо сахарози, є основним причинним фактором карієсу. Зменшення споживання зброджуваних вуглеводів, особливо зменшення частоти споживання, може значно знизити ризик карієсу. 

 Будь-яка дія, яка прискорює видалення залишків їжі, здатних до бродіння, з рота, наприклад полоскання та чищення зубів, також може скоротити тривалість кислотної атаки. 

Деякі мікроорганізми, включаючи Lactobacillus acidophilus і Streptococcus mutans, були ідентифіковані як специфічні патогени, що викликають карієс. Ці мікроби особливо ефективні у виробництві кислоти та особливо стійкі до кислотних середовищ, що може призвести до їх домінування в прекаріозних і каріозних ураженнях зубів. Таким чином, практики, які зменшують кількість і тривалість утворення кислоти зубного нальоту, такі як менш часті перекуси, також можуть призвести до зменшення цих особливо карієсогенних бактерій зубного нальоту. 

Є також докази того, що деякі речовини, такі як фторид, хлоргексидин або замінник цукру ксиліт, можуть пригнічувати метаболізм карієсогенних бактерій зубного нальоту.

Зрозуміло, що фторид-іони знижують кислотну розчинність гідроксиапатиту; Дві найсильніші гіпотези щодо цього захисного ефекту полягають у тому, що фторид може зазнавати іонного обміну з гідроксильною групою в гідроксиапатиті для отримання більш стійкого фторапатиту, а іони фториду, присутні під час впливу кислоти, можуть зменшити розчинність на поверхні емалі. 

Цей вплив на розчинність емалі може бути основним механізмом, за допомогою якого фторування води та фторвмісні зубні пасти та рідини для полоскання рота здійснюють свою дію. У 1952 році в Сполучених Штатах було встановлено, що існує зворотна залежність між захворюваністю на карієс у дітей і вмістом фтору в місцевому водопроводі, а подальші клінічні дослідження та дослідження охорони здоров’я твердо підтвердили значення фторування води як безпечний і ефективний спосіб зменшення карієсу.

У 1950-х роках зубні пасти з фтором були представлені в Сполучених Штатах і тепер доступні по всьому світу. Велика кількість експериментальних і клінічних даних чітко підтверджує значущу клінічну цінність фтористих зубних паст і ополіскувачів для ротової порожнини в профілактиці карієсу. 

Найпоширенішими джерелами фторидів, які використовуються в засобах для догляду за ротовою порожниною, є фторид натрію, фторид олова, монофторфосфат і амінфторид (амінфторид не схвалений для використання в Сполучених Штатах).

Додатковим підходом до зменшення карієсу є сприяння ремінералізація зубної емалі. Як зазначалося раніше, кислоти зубного нальоту діють на розчинення зубної емалі, і це врівноважується ремінералізуючою дією слини. Збільшення пероральної концентрації іонів, які посилюють цей репаративний процес, може значно зменшити карієс. 

При виборі зубної пасти варто звертати увагу на інгредієнти, щоб переконатися, що вона відповідає вашим потребам і вподобанням. Ось кілька ключових інгредієнтів, на які варто звертати увагу:

 1. Фтор є одним з найважливіших інгредієнтів в зубній пасті, оскільки він допомагає зміцнювати емаль і запобігає карієсу. Подавляюча більшість зубних паст на ринку містить фтор.

Зараз багато статей на тему шкоди фторидів, але по суті їхня концентрація в зубній пасті не небезпечна і контролюється виробниками. Допустимий вміст - 1500 ppm (0,15% іонів фтору). 4 найпоширеніші інгредієнти:

монофторфосфат натрію (Sodium Monofluorophosphate) - найдешевший компонент. Особливість у тому, що після чищення зубів такими пастами 2-3 години краще не їсти, не пити і не полоскати рота для вивільнення іонів фтору зі слини.

фторид олова (Stannous Fluoride) працює швидше за перший варіант, паралельно зупиняючи зростання бактерій, але має побічний ефект — забарвлення зубної емалі в жовтий колір, хоча виробники вже давно використовують додаткові компоненти, щоб нейтралізувати цю особливість.

фторид натрію (Sodium Fluoride) - працює швидко та безпечно, на даний момент найпоширеніший компонент зубних паст.

G.U.M Original White Зубна паста "Природньо білі зуби"


амінофторид/олафлур (Aminofluoride/Olaflur) — органічна сполука фтору, має дуже високу ремінералізуючу здатність, створює на поверхні емалі тонку плівку, яка зберігається на зубах і після чищення зубів, а значить фтор проникатиме в емаль з такої плівки більш тривалий час.

Пасти з вмістом фторидів не рекомендуються для використання для дітей та підлітків, а також при флюорозі та в регіонах з підвищеним вмістом фтору в питній воді.

 1. Абразивні частки, такі як силікат кремнію або карбонат кальцію, допомагають видаляти наліт і відбілювати зуби. Однак занадто агресивні абразиви можуть пошкодити емаль, тому краще обирати зубні пасти з м'якими абразивами.

Альтернативний метод ремінералізації – постачання безпосередньо речовини до поверхні зуба. Для цього до зубних паст додають, наприклад, гідроксиапатит (або гідроксилапатит, Hydroxylapatite) — кристалічну форму фосфату кальцію, власне з якого і складається неорганічна частина зубної емалі. Гідроксилапатит отримують з морських коралів та кісток великої рогатої худоби. Уявляє собою білий дрібнокристалічний порошок; доданий у зубні пасти виглядає як трохи прозора біла субстанція, здатна відбивати та розсіювати світло. При чищенні зубів обволікає зуб, лягаючи тонкою невідчутною плівкою, надаючи ефекту білизни та фарфорового блиску.

Dentissimo Complete Care Зубна паста "Комплексний догляд"

Biorepair Plus Total Protection Зубна паста "Професійний захист і відновлення"

Синтетичний нано-гідроксиапатит - не єдине біоактивне джерело кальцію, на даний момент існують аналоги з ідентичною схемою дії: фосфосилікат нітрату кальцію (NovaMin), аморфні кальцій-фосфати (ACP) або їх сполуки (наприклад, Recaldent - CPP-ACP з Казеїн фосфопептид ).

 1. Додаткові інгредієнти для чутливих зубів: Якщо у вас чутливі зуби, зверніть увагу на зубні пасти з доданими інгредієнтами, такими як калієвий нітрат або стронцій, які допомагають зменшити чутливість.

  Elmex Sensitive Toothpaste Зубна паста Sensitive з амінфторидом для чутливих зубів

 2. Інгредієнти для відбілювання: Якщо ви хочете відбілити зуби, зверніть увагу на зубні пасти з інгредієнтами, такими як перекис водню або карбамідпероксид. Вони можуть допомогти зменшити плями і покращити колір зубів.

Marvis Smokers Whitening Mint Зубна паста відбілююча для курців


 1. Рослинні екстракти і масла: Деякі зубні пасти містять рослинні екстракти, такі як чайне дерево, евкаліпт або масло чайного дерева, які мають антисептичні властивості і можуть допомогти в догляді за зубами і яснами.

  Weleda Sole-Zahncreme Зубна паста з мінеральною сіллю

  1. Ксиліт — ще один цукровий спирт, який використовується як підсолоджувач у зубній пасті. Він має додаткову перевагу, оскільки пригнічує ріст бактерій, які викликають карієс.

  2. Діоксид титану — білий пігмент, який використовується для надання зубній пасті характерного кольору та непрозорості.

  3. Штучні солодкі агенти і ароматизатори: Якщо вас турбує смак зубної пасти, зверніть увагу на наявність штучних солодких агентів і ароматизаторів. Ці інгредієнти можуть зробити використання пасти приємнішим.

Компоненти що краще уникати

Антисептичні і антимікробні інгредієнти: Деякі зубні пасти містять антисептичні або антимікробні компоненти, такі як триклозан або хлоргексидин, які можуть допомогти в боротьбі з бактеріями в порожнині рота. (Витэкс Dentavit Зубна паста з антимікробним компонентом триклозаном)

Використання триклозану має свої застереження. Використання зубної пасти з триклозаном можливе на недовгий період при рекомендації стоматолога.

У 1997 році FDA переглянула численні дані про ефективність триклозану в зубній пасті Colgate Total. Докази показали, що триклозан у цьому продукті був ефективним у запобіганні гінгівіту.

Для інших продуктів, таких як безрецептурні антисептичні засоби, FDA не отримало доказів того, що триклозан приносить користь здоров’ю людини. Наразі FDA не має доказів того, що триклозан у безрецептурному споживчому антибактеріальному милі та засобах для миття тіла забезпечує будь-які переваги порівняно з миттям звичайним милом і водою.