Будова шкіри. Дерма

Будова шкіри. Дерма

Загальні характеристики Дерми

Дерма - це міцна та пружна тканина, яка захищає тіло від механічних пошкоджень і забезпечує поживними речовинами епідерміс і шкірні придатки. 

Дерма, або власне шкіра (derma, cutis, chorion, corium), - це другий (вважаючи по глибині) функціональний елемент шкірного органу і представляє його сполучнотканинну основу, який складається з окремих структурних компонентів і в якому розташовані всі залозисті епітеліальні структури епідермісу. Зверху дерма безпосередньо контактує з епідермісом, а внизу під нею розташована гіподерма. На відміну від епідермісу, що має лише три структурні компоненти, дерма має повний набір всіх структурних компонентів, характерних для будь-якого органу людського організму. 

Дерма - це щільна оболонка тіла, що складається з сполучної тканини у вигляді різних волокон (колагенових, еластичних і ретикулярних), між яких розташовується аморфна речовина з кровоносними і лімфатичними судинами, що містяться в ньому, нервовими волокнами і закінченнями, різними клітинними елементами. Там же знаходяться і зализсто-епітеліальні вирости епідермісу - волосяні фолікули, сальні, потові та апокринні залози. 

Дерма має два шари, папілярний і сітчастий.

Будова шкіри. Дерма

Сосочковий або папілярний шар (Pars papillaris). Отримав свою назву від властивої йому форми верхньої частини, яка покрита відростками або пальцеподібними виступами, що проникають углиб епідермісу між відповідними виростами останнього. Це з'єднання нагадує собою з'єднання шипуватих клітин в епідермісі, тільки велике в розмірах. І там клітини взаємно поглиблюються одна в одну шипуватими цитоплазматичними виростами, і тут дерма і епідерміс взаємопроникають одна в одну сполучнотканинними сосочками та епітеліальними тяжами. Дерма – знизу вгору, а епідерміс – зверху вниз.

Сітчастий, або ретикулярний шар (Pars reticularis). Виділити кордон між сосочковим і сітчастим шаром практично неможливо і її проводять суто умовно - трохи нижче найглибших епідермальних виростів. Хоча за бажання можна виділити певну різницю у розподілі волокон сполучної тканини. Так сітчастий шар відрізняється більш пухкою будовою і складається з пучків різних волокон, що розходяться під гострими кутами і надають цій частині дерми вигляду мережі. Піднімаючись ближче до поверхні, ці пучки розпадаються на менші і менші пучочки і, нарешті, біля самого сосочкового шару складаються всього з декількох волокон, що переплітаються. Сітчастий шар утворює найбільшу частину дерми.

Товщина дерми різна залежно від локалізації від 2,64 мм до 5,174 мм. У більшості шкірного покриву вона становить близько 3,29 мм. Товше всього дерма на кистях, ступнях, спині та сідницях. А найтонше - на повіках, крайній плоті та великих статевих губах.

 Дермальний матрикс зазнає значного впливу як внутрішнього, так і зовнішнього старіння.

Основні складові дерми

Колаген

Основною волокнистою складовою дерми, що становить 75% сухої маси та 18–30% об’єму, є колаген. Під світловим мікроскопом колагенові волокна виглядають як еозинофільні розгалужені хвилясті смуги. Колагенові волокна нещільно розташовані в папілярній дермі і щільно зв’язані в сітчастій дермі. Волосисто-сальні одиниці, еккрінові залози, апокринові та дермальні кровоносні судини оточені тонкою сіткою колагену. Колагенові волокна мають характерну поперечну смугастість з періодичністю 60–70 нм. Колаген багатий на амінокислоти гідроксипролін, гідроксилізин і гліцин. Фібробласти виробляють попередник, відомий як проколаген, який містить 300–400 додаткових амінокислот у кожному зі своїх ланцюгів; ці розширення видаляються після секреції, що призводить до перетворення на молекулу колагену. Колагенові фібрили утворюються шляхом асоціації молекул колагену. 

Вітамін С і мідь є двома з кількох кофакторів, необхідних для біосинтезу колагену. Виробництво колагену є динамічним процесом, який включає постійний синтез фібробластами та деградацію колагеназами.


Еластин і ретикулін

  Еластичні волокна складають лише 4% від сухої маси і 1% від об'єму дерми. Це ніжні, прямі волокна, що вільно розгалужуються, і виявляються дуже пружними. Ці волокна товщі в нижній частині дерми і стають тоншими, коли вони наближаються до епідермісу. Еластин відрізняється від колагену не тільки структурно, але і хімічно. Десмозин — унікальна амінокислота еластину. Близько 0,4% сухої маси дерми складається з тонких розгалужених волокон, які, на відміну від колагену, забарвлюються в чорний колір із сріблястими плямами і відомі як ретикулін. Їх осьова періодичність ідентична аксіальній періодичності колагену. Ретикулінові волокна в папілярній дермі служать для закріплення базальної пластинки.

 Основна речовина

«Основною речовиною» позаклітинного матриксу є аморфний желатиновий матеріал. Він прозорий, безбарвний і заповнює простір між волокнами і клітинами. Насправді він складається з великих молекул, які називаються глікозоаміногліканами (GAG), раніше відомі як мукополісахариди, які з’єднуються між собою, утворюючи ще більші молекули, які називаються протеогліканами.

Глікозаміноглікани або GAGS зв'язують воду в дермальному матриксі, зберігаючи дерму гідратованою. Гіалуронова кислота (ГК), основний компонент GAGS, має дуже високу молекулярну масу. ГАГ, такі як хондроїтинсульфат і кератансульфат, зв’язуються з основними білками, утворюючи протеоглікани. Білки, звані ланковими білками, зв’язують протеоглікани з ГК у нековалентний протеоглікановий комплекс, який є дуже гігроскопічним.

 Нерви

 Шкіра забезпечена як чутливими, так і вегетативними нервами. Вона іннервується приблизно мільйоном аферентних нервових волокон; більшість закінчується на обличчі та кінцівках, і порівняно небагато живлять спину. Чутливі нерви, на відміну від вегетативних нервів, мають мієлінову оболонку до кінцевих розгалужень. Папілярна дерма сильно іннервована немієлінізованими нервовими волокнами, які передають відчуття температури, болю та свербіння. У дермі також існують три типи спеціальних нервових закінчень. Вегетативна нервова система постачає волокна до м’язів, що з’єднують пілі, кровоносних судин, а також еккрінних і апокринних залоз. Сальні залози не іннервуються, їх функціонування залежить від ендокринних подразників. Вегетативна нервова система контролює вазоконстрикцію, скорочення м’язів і секрецію залоз.

Судинна мережа

  Судинна мережа шкіри складається з сполучених між собою сплетень. Субпапілярне сплетення розташоване всередині сосочкової дерми і проходить паралельно епідермісу, щоб забезпечити постачання капілярів, артеріол і венул до дермальних сосочків. Глибші сплетення складаються з більших судин і оточують волосяні фолікули та еккринові залози. Шкірні лімфатичні шляхи пов'язані з судинними сплетеннями.

 М’язи

  Гладкі м’язи виникають у шкірі, оскільки м’язи, що з’єднують волосся, підтягують фолікул догори зі скороченням. У мошонці і ареолах також є гладком’язові волокна. Поперечно-смугасті м’язи зустрічаються в шкірі шиї у вигляді платизми та в м’язах, що виражають обличчя. У шкірі між артеріолами і венулами знаходяться спеціальні скупчення гладкої мускулатури. Вони служать для шунтування крові з артеріальної системи безпосередньо у венозну і таким чином в обхід капілярної системи.


Фізіологічні функції дерми

Насамперед, слід розпочати з фізіологічних функцій, які мають місцеве призначення. Таких у дерми по суті лише дві. Перша стосується нейрогуморального забезпечення функціональної діяльності епідермісу, без чого він був просто нежиттєздатним. Друга ж спрямована на формування власної структури, що має не тільки місцеве, а й загальноорганне значення та обумовлена, насамперед, співвідношенням та властивостями еластичних та колагенових волокон і, звичайно ж, своєрідністю архітектоніки комагенової та еластичної мережі. 

Друга, точніше їх дещо це – функції сполучної тканини дерми. Хоча місцевій вони здаються лише на перший погляд. Насправді ці функції мають значення як для власне шкіри, а й всього організму загалом.

Третя велика група фізіологічних функцій дерми життєво важлива всього організму людини. До них відносяться: робота шкірного аналізатора, видільна, терморегуляційна, імунозахисна та регенераційна функції дерми як елемента шкірного органу. У виконанні цих функцій беруть участь усі структурно-функціональні компоненти дерми: клітинний, сполучнотканинний, мікросудинний та нейрорецепторний.